Bugun...


Cumali MİÇOOĞULLARI

facebook-paylas
DÖRT BÜYÜK HAYAL KATİLİ VE BUNLARDAN KURTULMANIN İPUÇLARI...
Tarih: 29-01-2020 04:30:00 Güncelleme: 29-01-2020 04:34:00


          Bahse girerim ki hepinizin çevresinde hayallerinizi küçümseyen insanlar var ve bu insanlar olmaya devam edecek. Çoğumuzun ortak deneyimlerinden bir örnek. Belirlediğiniz hedeflerinizi ve hayallerinizi  gerçekleştirmek isteyip bir şekilde yapamamak!  Eğer bu siz de şu an bu durumda iseniz, bir hayal katilinin kurbanı olma ihtimaliniz büyük. Hadi bu kahrolası katilleri tanıyalım...


1. Acaba insanlar benim hakkımda ne düşünür?..

 


Bana göre  insanların hayatlarındaki en büyük engellerin başında bu düşünce geliyor.  Bu durumla fazlasıyla mücadele ettim. Yıllar önce anlamsız bir şekilde diğer insanların hakkımdaki düşüncelerini fazlasıyla önemserdim. Alay konusu olmak, dışlanmak, küçük görülmek isteyeceğim en son şeylerdi.


          Aktör Will Smith'in bu repliği çıktı karşıma,


          Bir daha sana kimsenin, bir şey yapamayacağını söylemesine izin verme, benim bile! Bir hayalin varsa, peşini bırakmamalısın, onu korumalısın. İnsanlar kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söyler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma. Git ve al. O kadar.“ 
The Pursuit of Happyness - Umudunu Kaybetme


          Sonra hayatım hakkında bir şeyler yapmalıyım diye düşündüm. İstediğim hayatı yaşamayı..
Bir şey daha fark ettim, Hayatımda benden hoşlanmayan, beni kıskanan, başarımı gölgeleyecek insanların da olduğunu.


          Bu insanları önemsemek, zamanımı ve enerjimi boşa harcatıyor. Hayallerimi ve tutkularımı belirlerken etrafımda yer alan bu insanları değil de beni destekleyen insanlarla bir arada olmaya karar verdim.


2. Geçmişte Yaşamak


          Geçmişte yaşadığımız kötü deneyimleri düşünüp, kendimizi mutsuz ederken bir yandan da farkında olmadan geleceğimizi olumsuz bir şekilde etkileyebiliyoruz.


          Bir önerim var, hadi bir hafta boyunca şu anı yaşa! Şimdiki zamana odaklan. Bunun gerçekten de başarının anahtarı olduğunu göreceksin.
Beni yanlış anlamanı istemem, geçmişini elbetteki unutma. Çünkü öğrenmenin en iyi yollarından biri  geçmişte yaptığın bir hatayı analiz etmek ve ondan ders çıkarmaktır. Sonrasında da bununla mücadele etmeyi bırakmayı bilmelisin. Yaşadın, geçti bitti. Zamanı geri alamazsın.  Sonuç olarak da  bu deneyimini tekrar aynı hataya düşmemek için kullanabilirsin.


3. Çevrendeki Sarmaşıklar


          Bir hedef belirlemen senin için oldukça zor olsa bile, sen bunları gerçekleştirebilme konusunda inançlı olsan bile etrafındaki insanlar geri adım atmanı sağlıyorlar. Sana uygun olmadığını, senin için iyi olmayacağını, asla başaramayacağını... Tuhaf karşılayıp sana gülebilirler.
Aynanın karşısına geç, ve kendine sor:  Yapabilir miyim?


          Cevabın hayırsa, onlarla zaman geçirmeye devam et, az da olsa fikirlerini paylaşmaya devam et.
Cevabın evet ise bu hayalinin peşinde koş ve bu insanlara yapabileceğini ıspatla!  Çünkü inan bana,  etrafın  zehirli insanlarla çevriliyse, istediğini elde etmek% 100 daha zor.


4. Öz Disiplin Eksikliği


          İnsanlarda genelde şöyle bir algı vardır. 'Gerçekten yapmak istediğim, sevdiğim işi yaparsam, daha başarılı ve mutlu olurum.'


          Gerçek şu ki, hayalinize ulaşmak için, sadece 'gerekli olanı' yapmanız gerekecektir. Yaptığın işi sevebilirsin ama öyle zamanlar gelecek ki, hoşuna gitmeyen, ilgini çekmeyen şeyleri yapmak zorunda kalacaksın. Peki  bu durumda hayallerinin peşinde koşmayı bırakacak mısın?..


Size bir örnek vereyim: 


          Uzman olduğunuz bir konuda, videolar çekerek insanlara bunu aktarmak istiyorsunuz. Diyelim ki gezginsiniz, seyahat hakkında konuşmayı, seyahat hakkında ipuçları vermeyi seviyorsunuz.


          Bunu yapmak için sadece seyahat bilginiz yeterli olmayacaktır. Videoyu çekerken izleyici kitlenize, video kalitesine, montaja, kullanacağınız fon müziğine ve  görsellere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu gezi videonu oluştururken, bilmediğin diğer alanlarda araştırma yapmak zorunda kalmak, okumak zorunda kalacaksın. Müzik seçimlerin içinden çıkılmaz bir işkenceye dönüşecek, montajlar zor gelecek, yüklemede zorluklar yaşacaksın. 


Tam da bu noktada, efsanevi boksör Muhammed Ali'nin cümlelerini hatırla


“Antrenmanların her dakikasından nefret ettim ama sonra dedim ki: Vazgeçme. Şimdi acı çek ve hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.”


 Belirlediğiniz  bir hedefe ulaşmak için  anahtarlardan en önemlisi disiplindir. Başlarda biraz sıkıntı yaşasak bile, hayalini kurduğumuz şeyi  aklımızdan çıkarmayarak, ona inanarak buna alışabilir ve hedeflerimize doğru büyük bir adım atabiliriz.


Sonuç:


Bu yazıda, hayatımızdaki en büyük 4 hayal katilini ele aldım:

 

İşte onları yenmek için yapmanız gerekenler:


1)Hayatını yaşa, seni yetersiz gören, mutsuz eden insanları dinlemeyi bırak. Sen değerlisin bunun farkında ol. Seni durdurmaya, aşağıya çekmeye çalışan insanların senden daha aşağıda olduklarını unutma. Zirveye çıkmak senin elinde!..


2)Geçmiş hatalarından ders al, ama şimdiki zamanda yaşa. Mutluluğu bulacağın zaman şimdiki zamandır!..


3)Hasta ruhlu, enerjinizi sömüren insanlardan kurtulun. Eğer kurtulamıyorsanız, onlara olabildiğince az zaman ayırın.


4)Hemen bugun disiplinli, planlı bir hayata merhaba diyin...


Umarım bu 4 katil artık hayatını olumsuz bir şekilde etkilemez. Bugün onlarla savaşmaya başla. Geçmişteki hatalarının ya da  hayatında yer alan insanların cesaretini kırmasına izin verme. Yaptığımız hatalarla tecrübe kazanırız ve hatasız insan hayatında cesur olmayan insanlardır. Bu yazı 2196 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

sanalbasin.com üyesidir
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI